−25 % z kodem EXTRA25Kończy za 167 godzin 28 minut
+48 729 086 966 (dni robocze, 8-14)

Poradnia modowa

Jak rozciągać buty skórzane?

  19. 08. 2019      Jak się ubrać

Witam Differenta!

Mam od Państwa piękne buty skórzane Desigual, ale potrzebuję je rozciągnąć, ponieważ mnie obcierają. Co zrobić, aby je za dużo nie zniszczyć? Mogę prosić o pomoc? 


Liwia

Odpowiedź

Droga Liwio,

nie trzeba się bać, istnieje wiele sposobów na to, jak nowe buciki rozchodzić. Z drugiej strony bajki babskie, o których można doczytać się w internecie, Pani buty raczej zniszczą niż rozciągną. Dlatego prosimy uważać! 

Chodźmy powiedzieć sobie, jak bezpiecznie rozciągnąć buty skórzane. 

 • Jak rozciągnąć buty w szerokość?

 1. Można zakupić sprej do rozciągnięcia obuwia, który wystarczy na podstawie instrukcji obsługi napryskać do środka, pozostawić przez chwilę a jednocześnie buty w domu powoli rozdeptać. 
 2. Generacja naszych babci a mamusiek nawilżyły grubsze skarpetki, które na siebie założyły a na nie założyły obuwie. W takim stroju konieczne jest chodzić w obuwiu w domu. Stary sposób garantuje wygodne a bezpieczne rozciągnięce jakiegokolwiek obuwia skórzanego, nawet w przypadku, że ma obcasy.
 3. W sklepach można kupić specjalną pianę do rozciągnięcia, dzięki której można buty za pomocą napinacza rozciągnąć w szerokość a w długość. Najbezpieczniejszy sposób, jak rozciągnąć małe buty, jest za pomocą napinacza. W przypadku aplikacji spreju do rozciągnięcia obuwia jest konieczne napryskać na buty a kilka razy po sobie procedurę powtórzyć.
 4. Jeśli przetrze Pani buty spirytusem, oczywiście powoli. Proszę przecierać bardzo ostrożnie a zalecamy z wewnętrznej strony obuwia.
 • Jak rozciągnąć czubek buta?

 1. Wąski czubek można rozciągnąć ścierką, którą najpierw wystarczy popryskać octem a włożyć ją do środka buta w problematyczne miejsce.
 2. Do rozciągnięcia lub rozluźnienia czubka butów trzeba wykorzystać napinacz z otwierającym się czubkiem. Tan napinacz (kopyto) powinien być większy niż jest samotny czubek. Napinacz do obuwia wystarczy włożyć a powoli but się rozciąga. Kopyta mają regulowaną szerokość czubka, dzięki czemu uda się powoli rozciągnąć wąski czubek buta, z którego boli palce. Można go kupić w sklepach z obuwiem lub we specjnalnych sklepach internetowych, które oferują jako produkcyjny materiał plastik, można zakupić napinacz pokryty materiałem ze stalową sprzężyną lub napinacze drewniane, które są o trochę droższe, ale rozciągną obuwie bezpiecznie a w sposób precyzyjny. Napinaczy można zakupić więcej rodzajów - na obuwie damskie lub męskie, na wysokie obuwie a obuwie letnie.
 • Jak rozciągnąć buty z wysokim podbiciem?

W przypadku, że ma Pani wysokie podbicie a nie pomagają klasyczne mokre skarpetki, proszę wypróbować nawilżeć skarpetki spirytusem a rozdeptać w nich obuwie. Jeśli nawet ten sposób nie pomaga, oferuję potrzeć skórę wewnątrz a delikatnie rozciągnąć kopytem. 

 • Potrzebuje Pani rozciągnąć tylko część buta?

Jeśli potrzebuje Pani zmiękczyć lub rozciągnąć tylko część buta, wystarczy przetrzeż alkoholem lub spirytusem odpowiednie miejsce. Można wykorzystać również sprej do rozciągnięcia obuwia, którym wystraczy popryskać odpowiednie miejsce.

 • Jak zmiękczyć piętę u obuwia? 

Pięty można zmiękczyć takim sposobem, że wystarczy namoczyć szmatę a młotkiem do nich lekko stłuknąć przez tę szmatkę. Można ściany pięt przecierać pomiędzy palcami lub użyć krem do zmiękczenia materiału. Zależy od tego, z czego jest obuwie zrobione.

 • Wżynają się Pani paski u butów letnich?

Proszę napryskać sprej do zmiękczenia materiału lub kupić świeczkę parafinową, którą wystarczy paski z wewnętrznej strony potrzeć, delikatnie proszę przetrzeć materiał pomiędzy palcami a skóra zmiękczy się.

 • Uwaga na mróz!

Bajki babskie na różnych stronach polecają wypełnić woreczki z wodą, włożyć do butów a wystawić na mróz. Podczas rozszerzania się wody w bucie, dzięki ciśnieniu, obuwie zacznie się rozciągać. Ten sposób w dzisiejszych czasach nie jest za bardzo odpowiedni. Istnieje wiele lepszych a jednocześnie cenowo bardziej dostępnych możliwości jak w bardzo wysokiej jakości a dobrze rozciągnąć buty skórzane, a jednocześnie mieć pewność, że podczas rozciągania nie zniszczą się. 

 • Nie pomogła Pani żadna z wyżej wymienionych wskazówek?

Jak rozciągnąć małe buty w przypadku, że nic nie działa? W tym przypadku konieczne jest odwiedzić warsztat obuwia, gdzie mają specjalne urządzenie do rozciągnięcia obuwia. Cena zawsze jest różna. Trzeba liczyć na wydatki około 15-35 zł w zależności od tego, jaki to warsztat.